+421 2 40 20 80 20 / info@takacs.sk

Domov · Závlahy · Športové plochy · Športové plochy s umelým povrchom

AUTOMATICKÝ
ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM

Športové plochy s umelým povrchom

V posledných rokoch na Slovensku pribudlo niekoľko multifunkčných a futbalových ihrísk s umelým povrchom – umelou trávou. Pri prevádzkovaní ihrísk s umelou trávou odpadá niekoľko údržbových operácií a tiež aj závlaha. Avšak počas letných horúcich dní sa povrch umelého trávnika nadmerne prehrieva. Príčinou je absentujúca možnosť prirodzenej termoregulácie resp. Evapotranspirácie a tým vytvorenie prijateľnej mikroklímy ako je to pri živom trávniku.

Materiál – polyetylén, z ktorej sa umelý trávnik vyrába, sa môže na povrchu zohriať až na 50°C, čo v podstate znemožňuje bezpečné vyžívanie hracej plochy ihriska. Vysoká teplota umelého trávnika má vplyv na výkon športovej aktivity a vplýva na pohodlie užívania hracej plochy. Účinným a rýchlym spôsobom zníženia teploty umelého povrchu je chladenie vodou.

Na chladenie futbalového ihriska, alebo ihriska určeného pre pozemný hokej sa využíva chladiaci systém, ktorý je v podstate totožný so závlahovým systémom. Systém na chladenie je jednoduchý. Skladá sa z výsuvných rotačných alebo nadzemných veľkoplošných postrekovačov, elektromagnetických ventilov, rozvodov vody z PE rúr, riadiacej jednotky a prípadne diaľkového ovládača kompatibilného s riadiacou jednotkou. Základné požiadavky na postrekovač sú predovšetkým rýchla rotácia a rovnomerný rozptyl vody v celom profile dostreku postrekovača.

Postrekovače určené na chladenie futbalových ihrísk štandardných rozmerov sa vyznačujú robustnou konštrukciou, s prevažne vstavaným elektromagnetickým ventilom a extra dlhým dostrekom – až 54 m. Postrekovače sú umiestnené spravidla na okraji hracej plochy.

S vysokým výkonom postrekovača, ktorý špecifikuje dĺžka dostreku, rastie aj náročnosť na vodný zdroj, ktorým zásobujeme chladiaci systém. Spotreba vody resp. Prietok vody cez postrekovač s dostrekom 50-54m kolíše v rozpätí 900 až 1200l/min v závislosti od konkrétneho typu postrekovača. Pracovný tlak potrebný na postrekovači sa pohybuje v rozsahu 6-8bar.

Chladenie sa realizuje pred aj počas zápasu, alebo tréningu na niekoľko minút podľa potreby, resp. aktuálnych teplôt vzduchu a povrchu. Zálievka musí byť rýchla a rovnomerná bez vzniknutých vodných mlák. Zálievka chladením zároveň plní do určitej miery aj funkciu hygienickú – opláchnutie povrchu umelého trávnika od prachových častíc, alebo iných nečistôt biologického pôvodu.

Uvádzame príklady vhodných postrekovačov, ktoré sú odporúčané výrobcom profesionálnych závlahových systémov pre športové hracie plochy.

hunter-logo
  • Hunter ST-1700V – podzemný výsuvný veľkoplošný postrekovač s dostrekom do 48m so vstavaným ventilom v tele postrekovača, vyznačuje sa vysokou odolnosťou, masívnym krytom a rýchlou rotáciou.
  • Hunter ST-1600/STK-6V – systém zložený z podzemného výsuvného veľkoplošného postrekovača, špeciálneho ST ventila, konzoly, vysokotlakovej pancierovej hadice a ST šachtice určenej na uloženie všetkých uvedených komponentov.
rain-bird-logo
  • RAIN BIRD XLR séria – profesionálny nadzemný veľkoplošný postrekovač – modely s fixnou alebo nastaviteľnou trajektóriou ramena postrekovača, plynulý a pomalý spätný chod ramena, extra dlhý dosah postrekovača.
perrot-logo
  • PERROT VP3 – podzemný výsuvný veľkoplošný postrekovač určený pre veľké hracie plochy s dotrekom do 54m, vstavaný elektromagnetický ventil v tele postrekovača, vyznačuje sa vysokou odolnosťou, masívnym krytom a rýchlou rotáciou.