+421 2 40 20 80 20 / info@takacs.sk

AUTOMATICKÝ
ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM

Rodinné záhrady

Automatický závlahový systém je zariadenie zložené z množstva komponentov,
ktoré je možné pre lepšiu orientáciu začleniť do 4 základných skupín:

Od závlahového systému očakávame pekný hustý zelený trávnik, ktorý je rovnomerne zavlažený bez suchých alebo premočených miest. Pre nedostatok času, aplikujeme mikrozávlahu do prevažnej časti okrasnej výsadby, alebo aj úžitkovej záhrady.

Trendom posledných rokov je používať na závlahu trávnikov v rodinných záhradách statické postrekovače s typom trysky, ktorý nazývame rotačné – lúčové. Vybrané svetové značky z oblasti závlahových systémov majú v ponuke rotačné – lúčové trysky pod variabilným obchodným označením. Vyznačujú sa nízkym prietokom, majú nižší zrážkový úhrn oproti sprejovým tryskám. V praxi to znamená, že voda sa dávkuje na trávnik v menšom množstve za jednotku času a tým zabezpečíme spoľahlivú infiltráciu vody do pôdy. Zároveň nám klesajú aj nároky na výdatnosť vodného zdroja a tým môžeme využívať čerpadlá s nižším prietokom.

Riadenie závlahového systému riešime spoľahlivou riadiacou jednotkou, ktorá umožňuje nastaviť nie len jednoduchý závlahový program, ale umožní aj pokročilé nastavenia. Rozumieme tým funkcie ako možnosť nastavenia pauzy medzi jednotlivými sekciami počas zavlažovacieho cyklu, alebo možnosť priradenia alebo vylúčenia senzora pre zvolenú sekciu. Popularita stúpa aj v používaní riadiacej jednotky s WiFi pripojením a možnosťou on-line spravovania závlahového programu.

Samozrejmosťou každého závlahového systému je aj zaradenie do štruktúry minimálne dažďový senzor.

Kvapková závlaha riešená prostredníctvom kvapkovej hadice môže byť inštalovaná nielen v záhonoch s okrasnou výsadbou, ale existuje aj niekoľko spôsobov pre zavlažovanie vyvýšených zeleninových hriadok, mobilierov na terase, alebo balkónových kvetináčov.

Nezabúdajme na použitie filtrácie v závlahových systémoch aj pri napojení na mestskú vodu, predlžujeme tým životnosť komponentov a bezproblémovú prevádzku systému.

Pre ilustráciu uvádzame zoznam najpoužívanejších a výrobcami profesionálnych závlahových systémov odporúčaných produktov.

hunter-logo

Hunter závlahový systém je pre svoju širokú ponuku produktov s obľubou inštalovaný do mnohých záhrad. V sortimente firmy Hunter nájdeme niekoľko obľúbených produktov medzi závlahármi.

 • Hunter PRO-SPRAY – na trhu najrozšírenejší statický postrekovač vhodný do malých až stredne veľkých záhrad. Najpoužívanejšie trysky k statickým postrekovačom sú nastaviteľné trysky typu A (6A, 8A, 10A, 12A, 15A a 17A)a taktiež rotačné – lúčové trysky MP ROTATOR, obľúbené z dôvodu potreby nižšieho prietokového množstva vody.
 • Hunter PGJ a PGP – v praxi rokmi osvedčené rotačné postrekovače do stredne veľkých a veľkých záhrad, s možnosťou výberu z rôznych sád trysiek.
 • Hunter PGV 100G/101G(bez regulácie / s reguláciou prietoku) – spoľahlivé hranaté elektromagnetické ventily, používané do prevažného počtu realizovaných závlahových systémov v záhradách.
 • Hunter X-Core – riadiaca jednotka obľúbená z dôvodu jednoduchosti a prehľadnosti nastavenia zavlažovacieho programu. Je vyhotovená pre 2, 4, 6 a 8 sekcií s možnosťou umiestnenia do vnútorného ako aj vonkajšieho prostredia.
 • Hunter HC/PHC – riadiaca jednotka s WiFi s možnosťou spravovať závlahový program cez vzdialený prístup v app Hydrawise a možnosťou výberu z vonkajších a vnútorných modelov pre 6, 12, 24 a 36 sekcií.
 • Hunter RAIN CLIK – dažďový senzor je inštalovaný závlahármi ako samozrejmosť do každého automatického závlahového systému.
toro-logo

Toro – svetová značka s mnohými obľúbenými produktami na trhu s veľkým množstvom priaznivcov.

 • TORO 570 Z – z ponuky statických postrekovačov je najpoužívanejší do malých až stredne veľkých záhrad. Trysky k statickým postrekovačom tejto značky sú označované ako
 • TVAN ( TVAN 8, 10, 12,15,17)a taktiež sú bežne inštalované trysky MP ROTATOR v prevedení s vonkajším závitom.
 • TORO ponúka trysky s exkluzívnou technológiou označované ako TORO PRECISION. Sú preferované z dôvodu nízkeho prietoku vody a vo vetre stabilným vodným lúčom.
 • TORO Mini 8 a TORO T5-RS – rotačné postrekovače používané pre zavlažovanie stredných a veľkých záhrad, jednoduché nastavenie uhla rotácie.
 • TORO EZ-FLO Plus – elektromagnetické ventily pre AZS uprednostňované z dôvodu spoľahlivosti a dlhej životnosti.
 • TORO DDC – riadiaca jednotka obľúbená medzi závlahármi inštalovaná do malých a stredných záhrad.
 • TORO EVOLUTION 4ID/OD – riadiaca jednotka s možnosťou rozšírenia na 16 sekcií. Poskytuje možnosť bezdrôtového ovládania prostredníctvom modulu Smart Connection. Inštalované do stredných a veľkých záhrad.
rain-bird-logo

RAIN BIRD –na trhu v oblasti zavlažovacích systémov pôsobí už niekoľko desaťročí.

 • RAIN BIRD 1804-SAM – statický postrekovač s predinštalovanou spätnou klapkou, závlahármi používaný na mierne svahovitých pozemkoch. Nastaviteľné sprejové trysky s výrazne rovnomernou distribúciou vody známe pod názvom HE-VAN (8, 10, 12, 15). Rotačné – lúčové trysky označené R-VAN s nízkym zrážkovým úhrnom.
 • RAIN BIRD 3500, 5000 séria – najpoužívanejšie rotačné postrekovače tejto značky do malých a stredných záhrad.
 • RAIN BIRD ESP-RZXe / ESP-ME – riadiaca jednotka prednostne používaná pre svoju jednoduchosť nastavenia zavlažovacieho programu, možnosť WiFi pripojenia po inštalácií modulu LNK WIFI.
k-rain-logo@2x

K RAIN je značka známa na trhu s automatickými závlahovými systémami svojou kvalitou za prijateľné ceny.

 • K RAIN PRO-S Spray – najpoužívanejšie statické postrekovače tejto značky do malých až stredne veľkých záhrad. Výsuvná časť postrekovača akceptuje všetky štandardné trysky s vnútorným závitom dostupné na trhu. Nastaviteľné trysky určené pre sprejové postrekovače sú známe pod názvom KVF (KVF-8, 10, 12, 15, 17). Novinkou na trhu je séria rotačných – lúčových trysiek s plynule nastaviteľným, alebo fixným výsekom označené ako RN 100/200/300 ADJ-FIX.
 • K RAIN Mini PRO – najpoužívanejší rotačný postrekovač do malých a stredne veľkých záhrad.
 • K RAIN RPS 75i – vyhľadávaný rotačný postrekovač do stredne veľkých záhrad s plynulou reguláciou dostreku.