+421 2 40 20 80 20 / info@takacs.sk

Domov · Závlahy · Automatický závlahový systém · Nastavenie závlahového systému

AUTOMATICKÝ
ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM

Nastavenie závlahového systému

Správne nastavený zavlažovací program dokáže ušetriť nielen vodu a energiu,
ale rastlinám poskytne vhodné prostredie pre zdravý rast a vývin.

Máme niekoľko rád a tipov pre vás ako správne zavlažovať.

Kedy?

Ideálny čas pre začiatok zavlažovacieho cyklu je v skorých ranných hodách (5:00hod), slnko ešte nie je intenzívne a vo väčšine prípadov aj rýchlosť vetra je minimálna.

Uprednostňujte ranné zalievanie, predchádzate tým možným infekciám hubovými chorobami, rastliny nie sú vystavené šoku z teploty vody a rastliny efektívnejšie využívajú dodanú vodu.

Zásadne nepolievajte počas dňa a platí to hlavne počas horúcich dní, kedy môžu vzniknúť popáleniny na listoch rastliny a voda sa ihneď odparuje, čiže zálievka je neefektívna.

Ako často?

Trávniky sa snažíme zavlažovať menej často, ale väčším množstvom vody. Samozrejme závisí to aj od toho, či je trávnik čerstvo založený, alebo sa jedná už o zapojený trávnik.

Výsevy trávnikov: vysiata plocha musí byť stále vlhká, zalievame denne a opakovane v priebehu dňa v závislosti od teploty, napr. pri teplote nad 25°C zalievame 4 – 5 x denne.

Zapojené trávniky: zalievame menej často, ale väčšou dávkou vody. Snažíme sa prerozdeliť odporúčanú týždennú dávku do 2 až 3 dní. Každodenná zálievka vedie ku plytkému prekoreneniu trávnika, chúlostivosti na choroby a trávnik sa stáva náchylný na zimný mráz.

Kvapkovú závlahu ku stromom a kríkom aplikujeme 2 – 3x do týždňa v závislosti o druhu, rastovej fázy rastliny, teploty, pôdnych podmienok, atď.

Koľko?

So stúpajúcou teplotou sa zvyšuje aj evapotranspirácia (odparovanie vody pôdou a rastlinami), preto je spotreba vody trávnikom odlišná v horúcom a chladnom období, čo prakticky väčšinou súvisí s ročným obdobím. Optimálne množstvo vody pre trávnik v letnom období sa pohybuje v rozsahu 28-40 litrov vody za týždeň.

Tipy:

Trávniky na ílovitých a ťažkých pôdach zavlažujeme menšími dávkami a počas zavlažovania vložíme dodatočne ešte krátku pauzu tzv. „ vsakovaciu pauzu“, aby sa voda stačila vsakovať do pôdy.

Svahovité pozemky sú tiež náchylné na povrchový odtok, preto zavlažujeme obdobne ako pri hore uvedenom spôsobe.