+421 2 40 20 80 20 / info@takacs.sk

Domov · Závlahy · Mikrozávlaha · Mikropostrekovače a zahmlovače

AUTOMATICKÝ
ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM

MIKROPOSTREKOVAČE A ZAHMLOVAČE

Špecifická skupina produktov mikrozávlahy orientovaná skôr na výrobný záhradnícky, sadovnícky a ovocinársky sektor, ale nájde si uplatnenie aj v okrasnej záhrade či väčších sadových úpravách.

Mikropostrekovače sú charakteristické nízkym prietokom resp. Nižšou spotrebou vody oproti výsuvným postrekovačom a všeobecne sú nenáročné na pracovný tlak. Voda je aplikovaná postrekom v podobe malých kvapiek. Vyznačujú sa krátkym alebo stredne dlhým dostrekom vody, sú nevýsuvné a určené na povrchovú montáž. Môžu byť umiestnené na povrchu pôdy, môžeme ich nazvať ako prízemné, alebo sa inštalujú nad zemou resp. Nad zavlažovanými rastlinami.

Mechanizmus rozstrekovania vody mikropostrekovačom môže byť statický. To znamená, že prúd vody strieka cez malý otvor a vody nedáva do pohybu žiadnu súčiastku. Dynamický mikropostrekovač vodu rozstrekuje pomocou rotujúcej lopatky, ramena alebo kolesa. V okrasnej záhrade nájdu mikropostrekovače uplatnenie často v kvetinovom záhone, kde nie je možne inštalovať kvapkovú hadicu. Ďalej vo výsadbe s kríkmi, ktorým vyhovujú stanovištia s plošným prevlhčením pôdy a v úžitkovej záhrade na závlahu vybraných druhov zeleniny.

Vo väčšej ovocnej výsadbe, alebo v malom vinohrade môžeme využiť mikropostrekovače ako ochranu proti neskorým mrazom, tzv. Protimrazovú závlahu. Mikropostrekovač inštalovaný v okrasnej skalke je ideálny spôsob zavlažovania, nie je až tak rušivým elementom ako závlaha pomocou kvapkovej hadice. Svoje miesto si nájdu mikropostrekovače aj pri závlahe vo vačších kvetináčoch.

Samostatnou podskupinou mikropostrekovačov sú zahmľovače, ktoré sú určené viac do výrobného sektoru. Zahmľovače však môžu oceniť pestovatelia rôznych druhov tropických rastlín v skleníku a pestovatelia mäsožravých rastlín. Ide o statický typ mikropostrekovača, ktorý vodu uvoľňuje cez veľmi malé otvory a tým vznikajú mikrokvapky tzv. Efekt hmly.

Počas horúcich a suchých letných dní je zahmľovač vhodným doplnkom na terasu v záhrade, kedy hmla vytvorí príjemnú mikroklímu v blízkom okolí.